Ordu Web Tasarım Hizmetleri

BACKLİNK NEDİR VE BACKLİNK NASIL ALINIR ?

BACKLİNK NEDİR VE BACKLİNK NASIL ALINIR ?

BACKLİNK NEDİR ? BACKLİNK NASIL ALINIR ?
Backlink nedir sorusunun cevabını merak edenler buraya, backlink dış bağlantılardır. Arama motoru kapsamında yapılan SEO için önemli bir yapı taşıdır. Backlink bir internet sitesinin bir başka siteye vermiş olduğu linktir. Backlinkleri ücretli veya ücretsiz olarak alırız. Faydalı geri dönüşüm alabilmek için backlink kaliteli ve kalıcı olması gerekmektedir. Sadece bağlantı almanız önemli değildir. Bir yere eklenen bağlantı kaldırılırsa backlink almanızın hiçbir faydası kalmıyor. Alınan backlinkin anlık olarak geri dönüşümü faydalı olsada ileriye dönük zararı olacaktır. Sitenizin SEO gücünü arttırmak istiyorsanız, güvenilir bir kaynak olmasına dikkat etmelisiniz.Google bu şekilde olan backlinkleri popülerlik olarak görüyor.Daha fazla linke sahip olanlar daha yüksek sıralamaya girebiliyor. Google daha çok güvenilir kaynaklı siteleri ön planda tuttuğundan almış olduğunuz linkin güvenilir olmasını önemsemektedir. Bu güven backlinkin kaliteli ve güvenirli olmasıyla birlikte google o sayfanın önemini ve yetkisine göre puanlayıp sizi google dizinine almaktadır. Bir web sitesi başka bir siteye link verirken daha doğrusu kefil olmak istemez ve yinede link vermek istiyorsanız şöyle bir çözümü vardır.  rel=”nofollow” etiketiyle bağlayabilirisiniz. Bu etiket google ve diğer arama motorları tarafından takip edilmeyen backlink olarak kabul edilir ve bağalanan sitelere bir katkı olmadığından arama sonuç sayfasında üst sıralara çıkarma konusunda yardımcı olmaz, sayfanın sıralamasında yararlı olmayacaktır. Anacak google 1 Mart 2020 tarihiyle nofollow linklerin SEO ya etkisini değiştireceğini açıklamıştır. Dofollow etiketi ise güven ileten link olarak tanımlayabiliriz.Etikete ekstra bir şey yazmanıza gerek kalmayan yararlı backlinklerdir. Eğer içeriğinizin bir parçasını tanıtmak veya hizmete sunduğunuz bir ürünü sunmak isterseniz ödeme yaparak sponsorlu veya ücretli link verebilirsiniz. Bu tür backlinkler rel=”sponsored” özelliği eklenmelidir.


Backlinler sıralamanızı yükseltirler. Daha üst sıralara çıkmanıza yardımcı olur. Güvenirlir ve kalite bir yerden gelen backlink google tarafından daha hızlı dizine eklenmesineyardımcı olunur. Otoriter ve güvenirliğiniz artar, bir işletme sahibi olarak güvenirliğinizin artması hedef kitlenize ulaşmanızı sağlar. Sitenizin backlinklerini nasıl kontrol etmem gerektiğini düşünüyorsanız google search console aracını kullanarak link profilinizi inceleyebilirsiniz. Bu sayfada hem dış bağlantılarınızı hem iç bağlantılarınızı görüp kontrol etmeniz siteniz için faydalı olacaktır.


Nerelerden Backlink Alabilirim ?

Satışını yapmış olduğunuz bir siteniz varsa tedarikçileriniz kimse, tedarikçilerinizden kolay backlink alabilirisiniz. Tedarikçilerinizle anlaşarak ''nereden satın alınır, nereden temin edilir'' gibi sitelerde yer almak istediğinizi dile getirin. Rakibinizin linklerini inceleyin, sizde olmayan fakat rakibinizd olan linkler sizin için farklıkullanıcı demektir. Bu tür linkler için çaba gösterip backlink alabilirsiniz.Backlink SEO için google sıralamanızı yükseltmede önemli bir faktördür. Kaliteli ve güvenilir linkler oluşturarak sitenizin üst sıraya yükseldiğini farkedeceksiniz.

bilgi@orduwebtasarim.net

Mail 7x24 Destek

0553 423 16 55

Whatsapp 7x24 Destek

0553 423 16 55

Hafta içi 09:00-18:00