Ordu Web Tasarım Hizmetleri

AMP NEDİR?

AMP NEDİR?

AMP = Hızlandırılmış Mobil Sayfalar olarak hazırlanan web site Kısaltmasıdır.AMP mobil sayfaların hızlı kullanıması için geliştirilmiş bir Google projesidir.Google kelime arama sonuçlarında bazı sonuçların altında şimşek ibaresi görebilirsiniz.Bu şimşek ibaresi listelenen web sayfasının Google AMP (Accelerated Mobile Pages) projesine uygunluğunu göstermektedir.

Google AMP, ile Web Siteni Hızlandırır

Her web site ziyaretinde site yüklenirken oluşan durumları şöyle özetleyelim,Önce tarayıcımız HTML sayfası yükler ve diğer yüklenecek kaynakların listesini verir,reklam,sayfa istatistikleri gibi,sayfayı güzel gösteren kodlar (CSS),yazıtipleri,ve javascriptler gibi.Bu isterklerin herbiri ayrı sunuculardan geliyorsa sitenin yüklenmesi uzun sürebilir.

Sayfaların geç yüklenmesi ziyaretçilerin hoşuna gitmeyecektir.Web sitenizin hızlı yüklenmesi için tasarımınızdan ödün vermeniz gerekebilir ki birçok tasarımda bunu yapmanız kaliteyi düşürmenize neden olacaktır.

Web sitenizin mobi kullanıcılarında bu sorun daha dahada dikkat çeker.İnternet hızınız yüksek olsa bile bu tür sayfaların yüklenmesi birkaç saniye sürebilir.Google AMP burada devreye girer.

Google AMP web sitelerine istedikleri kaynaklardan, istedikleri yerden yüklemelerine izin vermek yerine, sayfanın kendi envanter sürümünü  en hızlı ve en hızlı web teknolojileri ile sınırlı olan kendi envanter sürümünü oluşturur. Web sayfalarının geç yüklenmesine neden olan Jawascript kullanımı engellendi artık web siteleri 

Google'in sunucularında barındırılıyor ,bu sunucular daha hızlı çalışıyor.

Bir Google AMP Sayfasında Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız?

Gezindiğiniz sayfanın orjinal bir web sayfası yerine,bir Google AMP sayfasına gönderildiğinizi öğrenmenin birkaç yolunu hatırlayalım.

Google aramada iken arama sonuçlarınızda AMP sayfalarında küçük şimşek sembolü ve yanında AMP kelimesi bulunur

Buna ek olarak tıkladığınızda URL çubuğunun orjinal web sitesinin yerine Google adresi göreceksiniz.Ekrandaki orjinal URL bulunan bir çubuk görürsünüz.X'e dokunursanız sizi Google aramaya geri döndürecektir.

Google Arama'da AMP sonuçları görülmez; Takip ettiğiniz AMP bağlantıları otomatik olarak ana siteye yönlendirilir.  Google AMP, yalnızca Google Arama aracılığıyla ziyaret ettiğiniz ilk sayfayı sağlar. Diğerleri açılacak sayfalar doğrudan ana siteden gelir.

Google AMP,  web sitenizin hızlı açılmasını sağladığından kullanıcıya kolaylık sağlar .Birçok web site yayıncısı AMP özelliğini etkinleştirmiş durumda Yaptıkları bu geçiş web site ziyaretçilerinin siteyi hızlı görüntülemelerini sağlamıştır ayrıca barındırma konusunda da tasarruf sağlamaktadır.

bilgi@orduwebtasarim.net

Mail 7x24 Destek

0553 423 16 55

Whatsapp 7x24 Destek

0553 423 16 55

Hafta içi 09:00-18:00